حوادث، وقایع، هجرت, ولادت، از کودکی تا بزرگسالی

گریه جبرئیل بر مصایب زینب علیها السلام

گریه جبرئیل بر مصایب زینب علیها السلام

روایت شده است که پس از ولادت حضرت زینب علیها السلام، حسین علیه السلام که در آن هنگام کودک سه چهار ساله بود، به محضر رسول خدا صلی الله و علیه و آله آمد و عرض کرد: (خداوند به من خواهرى عطا کرده است). پیامبرصلی الله و علیه و آله با شنیدن این سخن ، منقلب و اندوهگین شد و اشک از دیده فرو ریخت. حسین علیه السلام پرسید: (براى چه اندوهگین و گریان شدى؟).پیامبرصلی الله و علیه و آله فرمود: (اى نور چشمم ، راز آن به زودى برایت آشکار شود.)

تا اینکه روزى جبرئیل نزد رسول خدا صلی الله و علیه و آله آمد، در حالى که گریه مى کرد، رسول خدا صلی الله و علیه و آله از علت گریه او پرسید، جبرئیل عرض ‍ کرد: (این دختر (زینب) از آغاز زندگى تا پایان عمر همواره با بلا و رنج و اندوه دست به گریبان خواهد بود؛ گاهى به درد مصیبت فراق تو مبتلا شود، زمانى دستخوش ماتم مادرش و سپس ماتم مصیبت جانسوز برادرش امام حسن علیه السلام گردد و از این مصایب دردناک تر و افزون تر اینکه به مصایب جانسوز کربلا گرفتار شود، به طورى که قامتش خمیده شود و موى سرش سفید گردد.)

پیامبر صلی الله و علیه و آله گریان شد و صورت پر اشکش را بر صورت زینب علیها السلام نهاد و گریه سختى کرد، زهرا علیها السلام از علت آن پرسید. پیامبر صلی الله و علیه و آله بخشى از بلاها و مصایبى را که بر زینب علیها السلام وارد مى شود، براى زهرا علیها السلام بیان کرد.

حضرت زهرا علیها السلام پرسید: (اى پدر! پاداش کسى که بر مصایب دخترم زینب علیها السلام گریه کند کیست ؟ پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله فرمود: (پاداش او همچون پاداش کسى است که براى مصایب حسن و حسین علیه السلام گریه مى کند)

/پاورقی ۱٫ الخصائص الزینبیه ، ص ۱۵۵ ناسخ التواریخ زینب علیها السلام ص ۴۷٫/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *